بعد چهارم | تندیس | طراحی تندیس| ساخت تندیس | لوح تقدیر
تندیس , طراحی تندیس , ساخت تندیس , لوح تقدیر , متن لوح تقدیر تندیس , طراحی تندیس , ساخت تندیس , لوح تقدیر , متن لوح تقدیر
آخرین بروز رسانی: پنجشنبه, 21 تیر 1403 
تندیس | طراحی تندیس | ساخت تندیس | لوح تقدیر | متن لوح تقدیر | لوح سپاس | نشان سینه

تندیس

تندیسگری یا مجسمه سازی یکی از هنرهای کهن و برجسته آدمی است. برای تعریف تندیس ابتدا باید حجم را تعریف کرد. حجم، شکلی سه بعدی است که کمیتی از فضا را اشغال می کند و تندیس آفرینش یک حجم بیانگر است، بنابراین هر حجمی تندیس نیست مگر آنکه مفهومی را در بر داشته باشد.

آنچه امروزه در عرف رایج، تندیس خوانده می شود از دید فنی و آکادامیک تندیس های کوچک یا همان تندیسک ها هستند. تندیسک به مجسمه هایی گفته می شود که آنقدر کوچک و کم وزن هستند که به راحتی یک انسان بتواند آنها را بردارد و با خود جا به جا کند. ارتفاع تندیس ها معمولا بین 25 تا 40 سانتی متر است و پهنای متداول آنها بین 10 تا 15 سانتی متر است، بنابراین تندیس ها به طور معمول حالتی عمودی دارند.

 

تندیس تندیس تندیس

 

تندیس های کوچکی که امروز در عرف رایج به عنوان تندیس شناخته می شوند، برای یادآوری و گرامیداشت یک رویداد تاریخی یا به عنوان یادبود یک آیین بزرگداشت، همایش و یا نشان برتر یک جشنواره ساخته می شود. در مورد اخیر گاه یک تندیس چنان اعتباری می یابد که نماد شاخص هویت یک جشنواره می شود. این کارکرد فرهنگی تندیس ها است، امروزه تندیس ها کارکرد تجاری هم یافته اند، گسترش فضای رقابت، پیشرفت فنآوری و گسترش زمینه های ارتباط با مخاطبین، روز به روز اهمیت روش های هنری در تبلیغ کالا را افزایش می دهد. در این راستا گاه  نام واره (لوگو تایپ)، نشان (آرم) یا نماد و زمینه فعالیت موسسه یا نهاد به شکل یک تندیس نمایان می شود و گاه کالا و محصول شرکت در قالب یک تندیس رخ نمایی می کند و بدین ترتیب یک تندیس در تزیینات یک فضا جایگاهی برای یک تبلیغ تجاری تعریف می کند.

از دید سبک هنری، تندیس ها همچون پیکره های بزرگ در قالب سبک های مختلف هنری ساخته می شوند. از این رو تندیس های کوچک گاه واقع گرا هستند، گاه صورتی انتزاعی دارند. اما بیشتر آنها بصورت نمادگرا مفاهیم را بیان می کنند، گاهی هم در طراحی از ترکیب مولفه های واقع گرا، نمادین و انتزاعی بهره گرفته می شود.

دسته ای از تندیس ها بصورت همه جانبه طراحی می شوند، یعنی مولفه اصلی آنها وجود مستقلی در فضا دارد، اما در گروه دیگری از تندیس ها عنصر اصلی به صورت نقش برجسته یا حک شده بر یک زمینه به نمایش در می آید.

گاهی در طراحی تندیس به جای مولفه های تصویری، نوشتار، عنصر اصلی یک تندیس می شود و گاه عناصر تصویری و نوشتاری با هم در ترکیب تندیس جای می گیرند.

به هر حال مهمترین عنصری که در ابتدای طراحی تندیس بسیار مهم و حیاتی است، رسیدن به درک درستی از نشان و شعار سازمان و شرکت سفارش دهنده است. این امر باید با مطالعه و نگاهی دقیق و ظزیف پیگیری شود، تا تندیسی که طراحی می گردد به تنهایی بتواند نشان دهنده فعالیت، نام و شعار آن سازمان، شرکت یا برند تجاری باشد.

 

تندیس تندیس تندیس

 

در ساخت تندیس و پیکره به طور کلی 3 روش اجرایی وجود دارد:

1) کنده کاری (حجاری): در این روش پیکره تراش کار خود را با توده ای از ماده ی جامد مثل سنگ یا چوب آغاز می کند و در روند کاستن از آن توده به شکل مورد نظر می رسد.

2) شکل دهی: در این روش با افزودن و شکل دادن به ماده، حجم کلی مورد نظر به دست می آید. انواع مواد حجم پذیر چون موم، گچ، گِل و ... را می توان در این روش به کار گرفت.

3) جفت کاری: در این روش هنرمند اجزا تندیس را جداگانه می سازد و گاه قطعات پیش ساخته یا اشیای یافته و آماده را به کمک جوش کاری، لحیم کاری، پرچ کردن، میخ کردن، چسبانیدن و غیره به هم پیوند می دهد تا شکل نهایی کامل شود. بنابراین تندیس با این روش لزوما از یک ماده همگن ساخته نمی شود.

تندیس های ساخته شده به روش های شکل دهی و جفت کاری را می توان با اسلوب قالب گیری و ریخته گری به آثار مقاوم و ماندنی بدل کرد.

در ساخت تندیس ها هر سه روش به کار می آید اما اغلب از روش سوم یعنی جفت کاری بهره گرفته می شود. دلیل اصلی آن لزوم تکرار تندیس ها است که به جز در موارد استثنایی، تندیس ها به صورت تک ساخته نمی شوند، به همین دلیل اگر تندیس ها به صورت یک تکه هم ساخته شوند، از شکل اصلی یک قالب تهیه می شود و بوسیله ریخته گری و قالب گیری تکرار می شود.

البته پیشرفت فنآوری و ابداع ابزارهای نوین، بسیاری از محدودیت ها را از بین برده است. به عنوان نمونه هنرمند می تواند با استفاده از دستگاه پانتوگراف بوسیله روش کنده کاری یکبار تندیس را بیافریند و تکرار آن را به دستگاه بسپارد. اصول کار پانتوگراف همان است که در کلید سازی برای ساخت یک کلید از روی یک کلید دیگر به کار گرفته می شود. یا اینکه از ابتدا طرح در یک نرم افزار به صورت سه بعدی طراحی می شود و یک دستگاه CNC تراش سه محور، شکل مورد نظر را بوجود می آورد و به هر تعداد امکان تکرار آن را دارد.

یا در حالت دیگر هنرمند با بهره گیری از فنآوری بسیار پیشرفته لیزر و با استفاده از دستگاههای لیزر فلزات و غیر فلزات، قطعات یکسان را در تعداد بالا و با دقت فوق العاده زیاد جهت استفاده در روش جفت کاری در زمان کم آماده می سازد و سپس به مونتاژ قطعات و خلق  تندیس ها اقدام می نماید.

با توجه به فلسفه ساخت تندیس و سبک های اجرایی آنها می توان گفت، ساخت تندیس از سپهر هنر مجسمه سازی فراتر رفته است و در اغلب موارد تندیس حاصل بهره گیری از دست کم سه زمینه هنری یعنی مجسمه سازی، ارتباط تصویری (گرافیک) و طراحی صنعتی است. در مرحله طراحی لزوم ارتباط تصویری با مخاطب در فضای فرهنگی یا تجاری اهمیت طراحی گرافیک تندیس ها را برجسته می کند. طراحی مبتنی بر کارایی در ساخت تندیس اهمیت فراوان دارد که در حوزه طراحی صنعتی تعریف می شود، اما در مرحله اجرا و ساخت، مجسمه سازی و طراحی صنعتی نقش تعیین کننده ای را پیدا می کنند.

 

تندیس تندیس تندیس

 

مرکز تخصصی طراحی و ساخت تندیس بُعد چهارم، توانسته است با حک و برش انواع غیر فلزات با دقت و سرعت بالا، بهره گیری از تکنیک چاپ چهار رنگ بر روی انواع سطوح و متریال، استفاده از انواع متریال ها اعم از فلزی و غیر فلزی، بهره مندی از طراحان تخصصی، با سابقه و خوش سلیقه در واحد طراحی، کیفیت و تنوعی مثال زدنی را در ساخت و نمایش تندیس و لوح تقدیر های تولیدی خود رقم بزند و بدین ترتیب عنوان (( بزرگترین مرکز تخصصی طراحی و ساخت تندیس )) را از آنِ خود نماید.

اینگونه تندیس ها و لوح تقدیر ها جهت ارائه به غرفه داران در نمایشگاهها، شرکت کنندگان در همایش ها و سمینارها، نفرات برتر و برگزیده مسابقات، کارکنان و پرسنل برگزیده سازمانها و ادارات و شرکت ها، دانشجویان و دانش پژوهان برگزیده، جشن های فارغ التحصیلی، فرزندان برگزیده پرسنل سازمانها، ادارات و شرکت ها، میهمانان خاص و ... مناسب می باشند.

 

Shoare-TAblighati

 

جدیدترین تندیس ها و محصولات

واحد فروش دستگاههای لیزر بُعد چهارم

واحد فروش انواع ماکت هواپیما و هلیکوپتر بُعد چهارم

انواع محصولات خاتم کاری

فروشگاه اینترنتی انواع ماکت هواپیما و هلیکوپتر

جدیدترین مشتریان بعد چهارم

بانک رفاه استان مازندران بانک رفاه استان مازندران
جمعیت هلال احمر استان خوزستان جمعیت هلال احمر استان خوزستان
شرکت مهندسی توانمند برق اصفهان شرکت مهندسی توانمند برق اصفهان
سازمان رفاهی تفریحی شهرداری شاهین شهر سازمان رفاهی تفریحی شهرداری شاهین شهر
بنیاد شهید و امور ایثارگران استان بوشهر بنیاد شهید و امور ایثارگران استان بوشهر

صفحه اينستاگرام بعدچهارم

كانال تلگرام بعدچهارم

بانک متن لوح تقدیر

بانک قاب و حاشیه لوح تقدیر

بانک آرم و لوگو

بانک نقوش اسلیمی

بانک وکتورهای کاربردی

آموزش نرم افزار کورل دراو

عضویت در خبرنامه

اطلاعات تماس

دفتر مرکزی:
اصفهان - خیابان استانداری - خیابان فرشادی - ساختمان بُعدچهارم

کد پستی: 8146746791

تلفن: 1234 24 32 - 031

همراه فروش: 3699 905 0912

ایمیل: info@Bode4.com

 وب سایت: www.Bode4.com

سامانه پیام کوتاه: 30007650008090 

 توجه: مراجعه حضوری فقط با قرار قبلی امكان پذير است. 


   بُعد چهارم ، هيچ شعبه ديگری در سراسر ايران ندارد.   


درگاه پرداخت اینترنتی

درگاه پرداخت اینترنتی بانک ملت

ارسال سفارش به تمام نقاط ایران

بُعد چهارم، فرصتی برای تخیلات شما

پورتال کارمندان شرکت بُعد چهارم


جستجوی سریع در بُعدچهارم